GÖZ HASTALIKLARI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Yakından televizyon izlemek gözleri bozar mı?

Yakından televizyon izlemek gözleri bozmaz ancak çocukların televizyonu çok yakından izlemesi, bir görme bozukluğunun göstergesi olabilir. Bu nedenle, hiçbir şikâyeti olmasa bile çocuklar, 3-4 yaşına kadar mutlaka göz muayenesinden geçmiş olmalıdır.

Göz tembelliği lazerle tedavi edilir mi?

Göz tembelliği, lazer tedavisi ile düzelmez. Bunun için 7 yaşından önce kapama tedavisi yapılmakta ve gözlük kullanımı önerilmektedir. Bunun yanında 9-55 yaş arası bireylerde ilaç veya ameliyat olmadan, kişiye özel bir programla görme keskinliği ve kontrast özelliğinin arttırılmasına yönelik bir tedavi yöntemi de denenmektedir.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Şaşılık tedavisi çoğu zaman belli bir süreç gerektirir. Tedavi şekli altta yatan nedene, hastanın yaşına, göz tembelliğinin olup olmamasına ve kaymanın tipine göre planlanır. Şaşılık tedavisinde gözlük camları, kontakt lensler, prizmalar,  göz egzersizleri, kapama tedavisi uygulanabilir veya şaşılık ameliyatı yapılır.

Gözlük veya lens kullanmak göz numarasının ilerlemesini durdurur mu?

Gözlük takmak ve takmamanın, göz numaralarının ilerlemesinde veya gerilemesinde bir etkisi yoktur. 18 yaş altındaki bireylerde göz numaraları sabitlenemediği için numaralarda değişiklikler olabilir. Muayene sonrasında verilen gözlük, kişinin görme düzeyinin arttırılması içindir.

Lazer tedavisi için uygun olup olmadığımız nasıl belirlenir?

Excimer lazer öncesinde kişi, sistemik bir hastalığının olup olmadığı, hamilelik ve emzirme döneminde olup olmadığı gibi durumlar açısından değerlendirilir. Bu aşamayı geçen kişiye ardından, detaylı göz muayenesi yapılır ve bir takım tetkikler istenir. Bu tetkiklerle, kornea yapısının lazer için uygunluğu, lazer tedavisi için yeterli kalınlıkta olup olmadığı incelenir. Gözün ön ve arka kısmının da detaylı muayenesinin ardından, eğer bir sorun tespit edilmemişse, excimer lazer tedavisi uygulanabilir.

Excimer Lazer ameliyatı sonrasında numara geri dönüşü olur mu?

Excimer lazerin erken ve geç dönemde başarı oranı oldukça yüksektir. Uygun hasta seçiminde önceki numaralara geri dönüş söz konusu değildir.

Excimer Lazer olanların ileride katarakt ameliyatı olamayacakları doğru mudur?

Hayır. Excimer lazer ameliyatının katarakt ameliyatına hiçbir etkisi yoktur. Excimer lazer korneaya uygulanırken, katarakt ameliyatı göz bebeğinin gerisindeki  merceğe yönelik bir işlemdir. Excimer lazer operasyonu olan bir kişi ileride rahatlıkla katarakt ameliyatı olabilir.

Katarakt ameliyatı lazerle mi yapılır?

Katarakt ameliyatı lazer değil, Fakoemülsifikasyon yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem halk arasında “dikişsiz katarakt ameliyatı‘‘ olarak bilinir. Cerrahi sırasında şeffaflığını kaybetmiş olan doğal lens alınarak, yerine yapay lens yerleştirilir.

Katarakt ameliyatı sonrasında gözlük kullanılır mı?

Katarakt ameliyatından en az 1 ay sonra kişiye yakın görme veya gerekirse uzak görme için gözlük verilir. Ancak, günümüzde multifokal göz içi lenslerinin geliştirilmesi ile hastalara hem yakın hem de uzak mesafede iyi bir görüş olanağı sunulmaktadır. Multifokal göz içi lensi kullananların büyük bir kısmında uzak-yakın gözlüğü ihtiyacı olmaz. Multifokal göz içi lensleri, yakın gözlüğüne veya bifokal gözlüğe olan ihtiyacı ortadan kaldırarak veya azaltarak, gözlük kullanmadan kitap, gazete okuyabilmenizi ve günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar.

Göz tansiyonunun (Glokom) belirtileri nelerdir?

Ne yazık ki şikâyete yol açmadığı için glokomu olan birçok kişi hastalığın farkında değildir. Glokom, sinsi seyirli bir hastalıktır. Göz tansiyonu normal olan glokom hastaları da vardır. Göz tansiyonu yavaş seyreder fakat sürekli ilerler ve giderek göz siniri tahribatına yani görme kaybına yol açar. İleri dönemlere kadar belirti vermeyen bu hastalık ancak göz muayenesi ile ortaya çıkar.  

Diyabet hastalığı göze nasıl etki eder?

Diyabet vücudumuzda birçok hastalığa sebep olabileceği gibi, görme kaybının da önde gelen nedenlerinden birisidir. Gözün retina tabakasında bulunan kan damarlarında hasara sebep olan bu durum diyabetik retinopati olarak adlandırılır. Diyabet, retina tabakasına verdiği zararın yanında katarakt ve glokoma da neden olabilir. Gözde hasar gelişme oranı 10 senelik diyabette %20, 30 senelik diyabette %80’dir.

Sarı nokta hastalığı kimleri etkiler?

Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarının sayısı giderek artmaktadır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun oluşmasında en önemli risk faktörü yaştır. Hastalığın görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. 70-74 yaşları arasında görülme sıklığı %25 iken, 80 yaş ve üzeri kişilerin yaklaşık yarısında görülmektedir. 90 yaşın üzerinde ise %100’e yakın oranda görülür.

Alerjik Konjonktivitlerin tedavisi nasıl yapılır?

Alerjik konjonktivitelerden korunma ve tedavide yapılması gereken en önemli şey, eğer biliniyorsa hastalığa neden olan etkenlerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. Bununla birlikte, doktor kontrolünde hastalığın

tipine göre antihistaminik ve kortizon içeren damlalar kullanılabilir. 

Kontakt Lens kullanımında yaş sınırı var mıdır?

Kontakt lens kullanımında yaş sınırlaması yoktur. Lens kullanımının gerektiği çocuklar, aktif etkinliklerle uğraşan gençler ve ileri yaşlardaki bir çok kişi lens kullanabilmektedir. Kontakt lens kullanımını sınırlayan unsurlar genellikle yaştan bağımsızdır.

Renk körlüğü nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Renk körlüğü belirli renkleri kısmen veya tamamen görememe veya ayırt edememektir. Daha çok kalıtsal kökenli olmakla birlikte optik sinir veya beyin hasarı veya bazı kimyasallara maruz kalma sonrası da gelişebilir. Popülasyonda her 12 erkekten birinde ve her 200 kadından birinde görülmektedir. Renk körlüğü yaşayan bireylerin çoğu erkektir. Bu renk körlüğünün kalıtımsal geçiş şekli ile ilgilidir. Kızlar babaları renk körü anneleri ise renk körlüğü taşıyıcısı olması durumunda renk körü olabilirler. Renk körlüğünün çoğunluğu kırmızı yeşil renk körlüğüdür. Genetik kökenli olan renk körlüğünün tedavisi yoktur. Gözlüklerin üzerine renkli bir filtre uygulayarak veya bunun için özel üretilmiş kontakt lensler ile kontrast algı arttırılabilir ancak bu tür gözlük camları ve lensler ile tüm renkleri görme yeteneği geliştirilemez. Öte yandan altta yatan hastalığa bağlı gelişen renk körlüğünde bu hastalıkların tedavisi ile renk görme bozukluğu düzelebilir.

 

Göz sağlığı ve hastalıklarıyla ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka doktorunuza danışın.

troya göz