HİPERMETROPİ

Hipermetropi çok yaygın olan bir kırma kusuru olup uzak nesnelerin daha iyi görülüp yakın nesnelerin bulanık olmasıdır.

Hipermetropinin derecesi odaklanabilme derecesiyle orantılıdır.  Yüksek hipermetropisi olan kişiler objeler oldukça uzak mesafede olduğunda net görebilirken, hafif hipermetropisi olanlar daha yakında olan objeleri net görebilirler.

Hipermetropi genellikle doğumda mevcuttur ve aileden geçiş eğilimi vardır. Bu durum gözlük ve kontakt lenslerle kolaylıkla düzeltilebilir. Diğer tedavi seçeneği ise cerrahidir.

BELİRTİLER

  • Yakın nesneler bulanık görülebilir.
  • Daha net görebilmek için gözler kısılır.
  • Göz yanmasını da içeren göz yorgunluğu, göz içi ve etrafında ağrı olur.
  • Okuma, yazma, bilgisayar çalışması ya da çizim gibi yakın mesafe çalışmaların uzun süreli yapılması sonrasında genel göz rahatsızlığı veya baş ağrısı olur.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Hipermetropi dereceniz bir işi istediğiniz gibi yapmanızı engelleyecek şekilde belirginleşmişse, ya da görme kaliteniz faaliyetlerinizden aldığınız keyfi azaltıyorsa, bir göz doktoruna başvurun. Doktorunuz hipermetropi derecenizi belirleyecek ve görmenizi düzeltecek seçenekler sunacaktır. Görme sorunlarınız herzaman anlaşılır olmayabilir. Bu yüzden yetişkinlerde senede bir çocuklarda ise 6 ayda bir düzenli göz muayenesi önerilir.

NEDENLER

Gözünüzün görüntüyü odaklayan iki bölümü vardır;

  • Kornea, gözünüzün ön kısmındaki saydam yüzey
  • Lens, gözünüzün içinde bulunan, objeleri odaklamak için şekil değiştirebilen saydam yapı

Sağlıklı bir gözde, bu iki odaklanma bölümü de bir lastik top yüzeyine benzer şekilde düzgün eğriliğe sahiptir. Sağlıklı bir gözdeki kornea ve lens, gelen bütün ışığı, gözün arka kısmında bulunan retina üzerinde düzgün bir görüntü oluşturacak şekilde kırar.

Kırma kusuru

Kornea veya lensiniz düzgün bir yüzeye sahip değilde, ışık ışınları düzgün kırılmaz ve kırma kusuru oluşur.

Hipermetropi bir kırma kusurudur, kornea eğriliğiniz küçükse veya gözünüzün ön-arka uzunluğu normalden kısaysa ortaya çıkar. Bu durumda ışık, retina üzerinde değil, retina arkasında odaklanarak yakın objelerin bulanık görülmesine neden olur.

Diğer kırma kusurları;

Hipermetropiye ek olarak, diğer kırma kusurları şunlardır;

Miyop: Bu durum kornea eğriliğinizin normalden fazla olduğunda veya gözünüz normalden uzunsa ortaya çıkar ve uzak objelerin bulanık, yakın objelerin net görülmesine sebep olur.

Astigmatizma: Bu durum kornea veya lensinizin eğriliğinin bir yönde diğer yönden daha dik olmasından kaynaklanır.  Düzeltilmemiş astigmatizma bulanık görmeye neden olur.

Yol Açabileceği Başka Sorunlar;

Şaşılık: Hipermetropisi olan kimi çocuklarda şaşılık gelişebilir. Hipermetropiyi kısmi veya tam olarak düzelten özel tasarlanmış gözlükler ile bu problem etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Göz tembelliği: Hipermetropi çocukluk yaş grubunda göz temebelliğine yol açma potansiyeli yüksek bir kırma hasarıdır. Uygun tedavi edilmezse göz tembelliği kalıcı olabilir.

Düşük yaşam kalitesi: Düzeltilmemiş hipermetropi yaşam kalitenizi etkileyebilir. Faaliyetlerinizi istediğiniz gibi yürütemeyebilirsiniz ve kısıtlı görmeniz günlük aktivitelerden aldığınız zevki azaltabilir. Çocuklarda, tedavi edilmemiş hipermetropi öğrenme problemlerine neden olabilir.

Göz ağrısı: Düzeltilmemiş hipermetropi, odaklanmak için şaşılığa veya gözlerinizi zorlamanıza sebep olabilir. Bu da göz ve baş ağrısına sebep olur.

Güvenlik problemi: Sizin ve diğer insanların güvenliği için, düzeltilmemiş görme kusuruna sahipseniz, ağır ekipmanlar ve araç kullanmayınız.

TEŞHİS

Hipermetropi göz muayenesi ile tanınır. Komple bir göz muayenesi bir takım testleri içerir. Göz doktorunuz, bazı aletler kullanabilir, gözünüze direkt parlak ışık tutabilir ve bir takım lenslerden bakmanızı isteyebilir. Her test, doktorunuzun görmenizi de içerecek şekilde gözünüzün farklı bir yönünü muayene etmesini sağlar.

TEDAVİ

Hipermetropi tedeavisinin amacı, refraktif cerrahi veya düzeltici lenslerin kullanılması yoluyla ışığın retina üzerinde odaklanmasını sağlamaktır.

Gözlükler: Hipermetropinin düzeltilmesinin kesin ve güvenli yöntemi gözlük kullanmaktır. Gözlük çeşitliliği geniştir ve bifokal, trifokal ve okuma lenslerini içerir.

Kontakt lensler: Kontakt lensler direk olarak göze takılırlar. Geniş bir kontak lens çeşitliliği mevcuttur; sert, yumuşak, uzun süreli kullanılabilen, tek kullanımlık, sert gaz geçirgen ve bifokal gibi lensler mevcuttur.

Kalıcı çözümler değildirler, gözlük veya lens çıkarıldığında görme yeniden bulanıklaşır.

Refraktif Cerrahi

Refraktif cerrahi kırma kusurlarını kalıcı olarak düzeltir, gözlük veya lens kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırır. Göz hekimi korneanın kıvrımlarını lazer ışığı ile yeniden şekillendirerek kırma kusurlarını düzeltir. Cerrahi işlem öncesinde hekiminiz uygun testleri yaparak gözününüz ameliyat için uygunluğuna bakar.

Refraktif Cerrahi Yöntemleri;

LASIK: Bu yöntemde FEMTO LAZER denilen bir aletle korneaya istenilen çapta ve kalınlıkta ince dairesel bir kesi yapılır. Bu şekilde FEMTOLASİK olarak adlandırılır. Cerrah hazırlanan bu ince zarı kaldırır ve zar altındaki korneayı yeniden şekillendirmek için Excimer Lazer kullanır. Şekillendirme bitince zarı orijinal yerine koyar. Hipermetrop tedavisinde altın standart yöntemdir. Anında düzeltme sağlar, ağrısızdır, ertesi günden itibaren günlük aktivitelere dönüş sağlar, güneş gözlüğü kullanımına gerek yoktur.

LASEK/PRK/NO TOUCH: Daha ince bir kornea tabakası olup LASİK uygulanamayacak hastalarda ya da çalışma koşulları veya spor nedeniyle gözünüz risk altındaysa tercih edilir. Kornea en dış tabakası olan epitel tabakası, lazer hedef tabakası olan stroma tabakası üzerindedir. İşte bu tabaka kazınarak mekanik olarak uzaklaştırılırsa yöntem PRK, alkol ile kaldırılıp lazer sonrası geri yerine koyulursa LASEK, direk lazer ışınları ile ortadan kaldırılırsa NO TOUCH ismini alır. Hangi yöntemle olursa iyleşme 1-6 ay arasıdır, güneş gözlüğü birkaç ay kullanılmalıdır, ameliyat sonrası 1-3 gün sulanma, ışık hassasiyeti ve batma olur. Yüksek hipermetropisi olanlarda bu yöntemler kullanıldığında ameliyat sonrası geçici veya kalıcı saydam kornea tabakasında lekelenme riski bulunması nedeniyle mümkün ise LASİK/FEMTOLASİK tercih edilmelidir.

GÖZ İÇİ LENSİ: Excimer lazer yapmadan gözün içine özel ölçümü yapılmış Göz İçi Lens konularak sorun giderilir. 40 yaş altı hastalarda göz yapısı uygun olanlarda hastanın kendi lensi ile gözün renkli tabakası arasına yerleştirilen FAKİK GÖZ İÇİ LENSİ, 40 yaş üstünde hastalarda hastanın kendi lensi alınıp yerine yerleştirilen tek odaklı, iki odaklı veya ÜÇ ODAKLI (akıllı lens) göz içi lensi ameliyat ile yerleştirilir. FAKİK GÖZ İÇİ lensleri istendiği vakit geri alınabilirken diğer seçenekler kalıcıdırlar.

Yaşam tarzı / Evde yapılacaklar

Hipermetropiden korunmak mümkün olamayacağı gibi görüş alanınızın düzeltilmesi ve yaşam kalitenizin yükseltilmesini sağlayabilmek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz;

Göz muayenesi: Düzenli göz muayenesi olun.

Kronik hastalıkların kontrol altına alınması: Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tedavisinin doğru bir şekilde yapılması.

Gözlerin güneşten korunması: Ultraviole ışıklarından korunmak için güneş gözlüğü kullanın.

Göz yaralanmalarından korunmak: Spor yapmak, çim kesmek, boyama yapmak, zehirli dumana maruz kalmak vb. gibi belli başlı aktiviteler yaparken koruyucu gözlük kullanılmalıdır.

Sağlıklı bir diyet: Yeşillik, sebze ve meyve tüketilmesi. Çalışmalar da omega 3 yönünden zengin olan balıkların yenmesininde göz sağlığı için faydalı olduğunu göstermektedir.

Sigara kullanmamak: Sigara içmek tüm vücut sağlığı için zararlı olduğu gibi göz sağlığını da büyük ölçüde etkilemektedir.

Doğru kontakt lensin kullanılması: Doğru kontakt lensin kullanılması görüşün en uygun hale gelmesini sağlar.

Doğru ışık kullanılması: Daha iyi bir görüş için ışık arttırılması.

Göz ağrısının azaltılması: Bilgisayarda çalışırken veya kitap okurken her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca 20 feet uzaklığa bakarak gözlerinizi dinlendirin.

Tek gözde ağrılı veya ağrısız görüş kaybı, puslu veya bulanık görüş, ışık çakması, siyah noktalar veya dönen nesneler görürseniz hemen hekiminize başvurun. Ciddi bir göz probleminiz olduğu anlamına gelebilir.

 

Göz sağlığı ve hastalıklarıyla ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka doktorunuza danışın.

troya göz