SCATTER HITAM Troyagöz

KONJONKTİVA NEVÜSÜ

Nevüs, gözümüzde sık görülen iyi huylu bir göz tümörüdür. Bazen göz beni olarak da adlandırılır, cildimizdeki benlere benzer. Nevüs gözümüzün beyaz tabakası olan konjontivada, irisin çevresinde, gözün arkasında ya da retinanın altında olabilir.

BELİRTİLER

Konjonktival nevüs tipik olarak herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ayrıca genellikle görüşü etkilemez. Bunun nedeni, nevüsün ışık ışınlarının göz bebeğine girdiği doğrudan görüş hattında yer almamasıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Gözünüzdeki benin büyüdüğünü, şeklinin veya renginin değiştirdiğini fark ederseniz, göz ağrınız oluşursa göz doktoruna muayene olunmanız gereklidir.

NEDENLER

Nevüs, melanosit adı verilen hücrelerden oluşur. Bu hücreler saçımızı, cildimizi ve gözlerimizi renklendiren pigment olan melanini üretir. Çoğu zaman, melanositler vücut dokusu boyunca eşit olarak yayılır. Ancak bazen bu hücreler bir araya toplanabilir ve nevüs oluşturabilir. Konjonktiva tümörlerinin yaklaşık %50’si benign , %30’u malign ve %20’si premalign yani malign tümöre dönüşme karakterinde olabileceğinden konjonktivada yerleşen her lezyon dikkatlice değerlendirilmeli ve takip edilmelidir.

TEŞHİS

Nevüs tanısı genellikle biomikroskopik muayene ile konulmaktadır. Lakin bazı durumlarda daha detaylı inceleme üçün ultrason biyomikroskopisi ve ön segment OKT (optik koherens tomografi) cihazları da kullanılmaktadır. Hastalığın kesin tanısı biyopsi yapıldıktan ve tümörün histopatolojik incelenmesi sonrasında konulur.

KORUNMA

Ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma ile gelişen nevüs arasında bir ilişki olabilir. Gözlerinizi UV ışığından koruyan güneş gözlüğü takmanız her zaman tavsiye edilir.

TEDAVİ

Çoğu nevüsün, görmenizi etkilemeyecekleri veya herhangi bir sağlık sorununa yol açmayacakları için tedavi edilmeleri gerekmez, takip edilir. Göz doktorunuz sizden altı ay sonra nevüsü tekrar kontrol ettirmenizi isteyebilir. Nevüs bir veya iki yıl içinde değişmezse, melanom olması muhtemel değildir. Ancak benler yaşlandıkça melanoma dönüşebilir, bu nedenle düzenli olarak bir göz doktoruna kontrol olunmanız gereklidir. Göz doktorunuzun size verdiği muayene programını takip ettiğinizden emin olun.

 

Göz sağlığı ve hastalıklarıyla ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka doktorunuza danışın.

troya göz