SCATTER HITAM Troyagöz

KIRMIZI GÖZ

Kırmızı göz (konjonktivit), göz kapağınızı kaplayan ve göz kürenizin beyaz kısmını örten şeffaf zarın iltihaplanması veya enfeksiyonudur. Küçük kan damarları iltihaplanırsa konjonktivit daha belirgin olur. Bu durum gözünüzdeki beyaz kısmın kırmızımsı veya pembe renkte gözükmesine sebep olur.

Kırmızı göz bakteriyel veya viral bir enfeksiyona bağlı olabileceği gibi alerjik bir reaksiyon sonucunda da oluşabilir. Bebeklerde bunlara ek olarak gözyaşı kanalı yolları tamamen açılmadığı zaman gelişebilir.

Kırmızı göz tahriş edici olabilir ama görüş kalitesini çok az etkiler. Tedavi ile kırmızı gözün sebep olduğu rahatsızlık önlenir. Kırmızı göz bulaşıcı bir hastalık olup kolaylıkla yayılabileceğinden erken tedavi önemlidir.

BELİRTİLER

Kırmızı gözün belirtileri;

 • Bir ya da iki gözde kızarıklık
 • Bir ya da iki gözde kaşıntı
 • Çapaklanma ve gece oluşan çapakların sabah gözlerinizi açarken zorlaması
 • Göz Sulanması

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Kırmızı gözün oluşmasının önemli sebepleri olabilir. Bu nedenle gözde ağrı, göz içerisine yabancı bir cisim girmiş hissi gibi batma, bulanık görüş ve ışığa karşı duyarlılık gibi belirtilerden herhangi birisini yaşıyorsanız acilen doktorunuza gitmelisiniz.

Kontakt lens kullanan kişiler kırmızı göz belirtileri başladığı zaman kontakt lens kullanımını durdurmalıdır. Eğer belirtiler başladıktan 12 ila 24 saat arasında düzelme olmadıysa doktorunuzdan mutlaka randevu alın. Kontakt lens kullanıma bağlı olabilecek ciddi bir göz enfeksiyonu olabilir.

NEDENLER

Kırmızı göz nedenleri;

 • Virüsler
 • Bakteriler
 • Alerji
 • Kimyasal madde teması yabancı cisim
 • Yenidoğan gözyaşı tıkanıklığı
 • Bir ya da iki gözde kızarıklık

Viral ve bakteriyel konjonktivit

Kırmızı gözün büyük çoğunlukla sebebi virüslerdir. Bakteriyel ve viral konjonktivitin belirtileri soğuk algınlığı belirtileri gibi oluşur. Kontakt lensin steril kullanılmaması da bakteriyel konjonktivitin sebepleri arasındadır. İkiside oldukça bulaşıcıdır. Direkt olarak bulaşabildiği gibi hastalığı geçiren başka bir kişinin gözyaşı ile temasa geçildiğinde de bulaşır.

Alerjik konjonktivit

Her iki gözü etkileyen, allerjik materyallerle temas sonucu gelişen bir tablodur. Toz, güneş ve polen alerjik reaksiyon yapabilir. Uzun süre lens kullanımında alerji nedeni olabilir. Alerjik konjonktivit varsa kaşıntı, sulanma ve gözde enflamasyon yanı sıra hapşırma ve burun akıntısı olabilir.

İritasyon Sonucu Konjonktivit

Yabancı cisim ve kimyasal yaralanmada konjonktivit bulguları olur. Bazen tahriş ve kırmızılığın nedeni obje veya kimyasal maddeyi uzaklaştırmak için bol temiz su ile yıkamak gerekir.

Risk faktörleri

 • Herhangi bir alerjik faktöre maruz kalma
 • Viral veya bakteriyel konjonktiviti olan birisiyle temas
 • Kontakt lens kullanımı (özellikle uzun süreli kullanımda)

Korunma

İyi bir hijyen ile kırmızı gözün yayılması önlenebilir. Örnek olarak;

 • Gözlerinize ellerinizle dokunmayın
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Temiz havlu kullanın
 • Havlunuzu başka kimse ile paylaşmayın
 • Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin
 • Rimel gibi göz makyajı malzemesi kullanmayın
 • Göz makyajı malzemelerinizi be göz bakım ürünlerinizi başkaları ile paylaşmayın

Konjonktivit normal bir soğuk algınlığından daha fazla bulaşıcı değildir. Günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz ancak hijyeninize dikkat etmelisiniz.

Yeni doğanlarda kırmızı gözden korunmak

Yeni doğan gözü annenin doğum kanalından dolayı enfekte olmaktadır. Nadiren bu durum konjonktivite neden olabilir ve oftalmia neonatorum olarak adlandırılır. Bu durum ciddidir ve görmeyi korumak için tedavi başlamalıdır. Bu yüzden rutin her yeni doğanın gözüne doğumdan sonra antibiyotikli merhem uygulanır.

Yol açabileceği başka sorunlar

Enfeksiyon korneayı etkilerse görme etkilenir. Doktorunuz tarafından yapılan acil değerlendirme ve tedavi ile komplikasyon riski azalır.

TEŞHİS

Genellikle kırmızı gözün tanısında doktorunuz size soru sorar ve sağlık durumunuzu değerlendirir. Sık olmamakla birlikte bazen doktorunuz göz kanallarından gelen sıvıdan örnek alarak analiz için gönderir. Eğer ciddi bakteri enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğunu gösteren bulgular varsa bu sıvı örneği alınır.

TEDAVİ

Kırmızı gözde tedavi genellikle belirtiler göz önünde bulundurularak yapılır. Doktorunuz sizden suni gözyaşı kullanmanızı, göz kapaklarınızı yıkamanızı ve kuru bir havlu ile kurulamanızı veya soğuk- sıcak kompres uygulamanızı isteyebilir. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız tedavi bitimine kadar kontakt lens kullanımını bırakmanız gerekir.

Çoğu durumlarda antibiyotik içeren göz damlalarına ihtiyaç duyulmaz. Konjonktivit genellikle viral yolla bulaşan bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımı önerilmez; antibiyotik kullanımı ilerleyen dönemlerde ilacın etkinliğini azaltır. Bu virüsün yok olması için zaman gerekir bu da yaklaşık olarak 2-3 hafta arası olmaktadır.

Viral konjonktivit genellikle bir gözde başlayarak birkaç gün içerinde diğer gözü de etkiler. Belirtiler zaman içerisinden kendiliğinden geçecektir.

Allerjik Konjonktivit Tedavisi

Eğer tanınız alerjik konjonktivit ise doktorunuz alerji için farklı damlalar verebilir. Ayrıca alerjenden uzak durarak semptomları azaltabilirsiniz. Soğuk pansumanın da önemi büyüktür.

Bakteriyel Konjonktivit Tedavisi

Eğer enfeksiyon bakteriyel ise doktorunuz antibiyotikli göz damlası reçete edecektir ve enfeksiyon birkaç gün içinde geçecektir. Antibiyotikli göz merhemi çocuklarda bakteriyel konjonktivit için kullanılır. Merhem uygulanması çocuklar için damladan daha kolaydır. Merhemi uyguladıktan sonra 20 dakika bulanık görme olabilir. Enfeksiyon tekrarını önlemek için antibiyotiklerin kullanımı ve süresi hakkında göz doktorunuzun önerisini dikkate alınız.

Viral Konjonktivit Tedavisi

Çoğu viral konjonktivitin tedavisi yoktur. Virüsün çoğalması için 2-3 haftaya ihtiyaç vardır. Viral konjonktivit genelde bir gözde başlar, birkaç gün içinde diğer göze geçer. Semptomlarınız gün geçtikçe kendiliğinden düzelir. Etken herpes virüsler (uçuk) ise doktorunuz ilaç tedavi verecektir.

Yaşam tarzı / Evde yapılacaklar

Gözünüze kompres uygulayın, genellikle soğuk kompresler daha rahatlatıcıdır. Fakat gerektiği zaman sıcak kompres uygulanabilir. Eğer bir gözünüz kırmızı ise diğer gözünüze aynı havluyu dokundurmayınız, bu diğer göze bulaşmaya neden olabilir.

 

Göz sağlığı ve hastalıklarıyla ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka doktorunuza danışın.

troya göz