SCATTER HITAM Troyagöz

KERATİT

Keratit, korneanın iltihaplanmasıdır. Kornea gözün ön kısmında bulunan şeffaf, kubbe şeklindeki dokudur. Keratit enfeksiyona bağlı olarak ya da enfeksiyon olmadanda gelişebilir. Enfeksiyona bağlı olmayan keratitler genellikle büyük bir yaralanma sonucu, uzun süre kontakt lens kullanımı veya göz içerisinde bulunan yabancı cisime bağlı olarak oluşur. Enfeksiyona bağlı olan keratitler bakteri, mantar veya parazitlerden dolayı oluşur.

Eğer gözde kızarıklık veya keratit belirtileri var ise en kısa sürede doktorunuza başvurun. Doğru ve zamanında yapılan bir yaklaşımla orta dereceli olan keratilerde görüş kaybı olmadan başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavisi yapılmamış veya ağır enfeksiyonlu keratitlerde ise kalıcı bir görüş kaybı oluşabilir.

BELİRTİLER

 • Gözde kızarıklık
 • Göz ağrısı
 • Çapaklanma, sulanma
 • Bulanık görüş
 • Görüşte azalma
 • Işığa karşı duyarlılık (fotofobi)
 • Gözde yabancı cisim hissi

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Eğer keratitin bulgu ve belirtilerinden herhangi birisini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun. Geç kalınmış tanı ve tedavi ciddi problemlere sebep olabileceği gibi körlüğe kadar götürür.

NEDENLER

Travma (Tahriş) Korneanın yüzeyinin çizilmesi veya yabancı bir cismin girmesi enfeksiyona bağlı olmayan keratite sebep olabilir. Bununla birlikte kaza sonucu çizilmiş olan korneaya mikroorganizmaların daha çabuk erişebilmesi sonucu enfeksiyona bağlı olarak keratit oluşabilir.

Kontamine kontakt lensler: Bakteri, mantar veya parazitler (özellikle akantamoba) kontakt lens yüzeylerine yerleşebilir ve korneayı kontamine ederek enfeksiyonlu keratite neden olabilirler.

Virüsler: Keratite neden olan herpes simplex, herpes roster, adenovirüs gibi bazı virüsler de vardır.

Bakteriler: Bel soğukluğuna neden olan bakteriler.

Kirlenmiş su: Okyanus, nehir, göl ve termal tesislerde yüzüldüğünde bakteri, mantar veya parazitlerin göze bulaşma olasılığı ile gözde keratit oluşabilir. Korneada herhangi zarar yoksa bu bakteri, mantar veya parazitlere maruz kalmanız çok düşük bir olasılıktır.

Risk faktörleri

Aşağıdaki faktörler keratit olma riskini artırır;

Kontakt lensler: Uzun süre kontakt lens kullanımı ve özellikle gece kontakt lens ile uyunması enfeksiyona bağlı keratit veya enfeksiyona bağlı olmayan keratit oluşumuna sebep olur. Bu sebepten dolayı kontakt lenslerin günlük olarak değiştirilmesi veya çıkarılması gerekir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması: Bağışıklık sisteminin düşmesine sebep olan bir hastalık varsa veya kullanılan bir ilaç varsa bu durum keratit oluşumunda yüksek risk taşır.

Kortikosteroidler: Kullanılan kortikosteroidli damlalar enfeksiyona bağlı keratit oluşuma sebep olabilir veya olan keratitin daha kötüye gitmesine sebep olabilir.

Göz travması: Geçmişte yaşanılmış bir göz travması ile korneada zarar olmasından dolayı enfeksiyona bağlı keratit oluşumu meydana gelebilir.

KORUNMA

Kontakt lens bakımı

Kontakt lens doğru kullanıldığında ve hijyenine dikkat edildiğinde keratit oluşumu riski azalır. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak keratitden korunabilirsiniz.

 • Günlük kullanılan lenslerden kullanın ve uyumadan önce çıkartın.
 • Kontakt lens ile temas etmenden önce ellerinizi güzelce yıkayın, durulayın ve kurulayın.
 • Lenslerinizin bakımı için göz bakım uzmanlarının tavsiyelerine uyunuz.
 • Kontak lens bakımı için özel olan steril solüsyon kullanın.
 • Lenslerinizi nazik bir şekilde ovuşturun, lens üzerinde çizikler ve yırtıklar oluşturabilecek hareketlerden kaçının.
 • Önerildiği gibi kontakt lensinizi muhafaza edin.
 • Lensinizi değişmesi gereken sürede yenileyin.
 • Her kullanımda kontakt lens solüsyonunu yenileyin.
 • Yüzerken lenslerinizi takmayın.

Bulaşıcı viral hastalıklar

Aşağıdaki ipuçları viral yollu bulaşıcı hastalıkların yol açtığı keratitlerden korunmanıza yardımcı olacaktır.

 • Eğer soğuk algılığı yaşanıyorsa veya uçuk oluşmuşsa göz ve göz çevresine dokunmayın.
 • Sadece doktorunuz tarafından önerilen göz damlalarını kullanın.
 • Kişisel hijyen ile viral yolla bulaşan hastalıklardan korunun.

TEŞHİS

Keratit teşhisi aşağıdaki metotlarla yapılır;

Göz muayenesi: Doktorunuz tarafından detaylı bir muayene yapılır. Buna görme keskinliği testide dahildir.

Işıklı kalemle yapılan muayene: Doktorunuz göz bebeğinize ışık tutarak göz bebeğinizin reaksiyonuna, büyüklüğüne ve diğer faktörlere bakar.

Biomikroskopik muayene: Doktorunuz biomikroskop denilen özel bir cihaz ile göz muayenenizi yapar. Işık ve mikroskop yardımıyla göz dokularının detaylı muayenesi yapılır.

Labaratuvar analizi:   Kornea üzerinden alınan örnekler laboratuvar testi yapılarak keratit etkeni saptanır.

TEDAVİ

Enfeksiyona bağlı olmayan keratitler : Enfeksiyona bağlı olmayan keratitlerin tedavisi yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin korneada orta düzeyde oluşan bir çizik sonucu oluşan keratitler göz damlaları ile tedavi edilebilirler. Bununla birlikte eğer keratit gözde sulanma ve ağrıya sebep oluyorsa 24 saatlik bir göz bandajı ve gerekiyorsa topikal göz damlaları kullanılır.

Enfeksiyona bağlı olan keratitler : Enfeksiyona bağlı olan keratitlerin tedavisi enfeksiyonun durumuna göre yapılır.

Bakteri sonucu oluşan keratitler: Orta düzeyde bakteri enfeksiyonu sonucunda oluşan keratitler göz damlaları ile tedavi edilirler. Eğer daha ağır bir enfeksiyon sonucu oluşan keratit ise ağızdan alınan antibiyotikler gerekebilir.

Mantar sonucu oluşan keratitler: Mantar enfeksiyonu sonucu oluşan keratitlerin tedavisinde mantara karşı göz damlaları veya ağız yolu ile alınan ilaçlar ile tedavi edilir.

Akantamoeba keratitleri: Akantamoeba ismindeki çok küçük parazitler tarafından oluşan keratitlerin tedavisi oldukça zordur. Ancak bazı bu tür bakteriler ilaca karşı dayanıksızdır. Çok ağır olan akantamoeba keratitlerinde kornea nakli gerekli olabilir.

Eğer keratit tedavisinde kullanılan yöntemlerden sonuç alınamıyorsa bu durum korneada sürekli bir hasara neden olur, buda görme kaybının oluşmasıdır. Bu durumda kornea nakli gerekebilir.

 

Göz sağlığı ve hastalıklarıyla ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka doktorunuza danışın.

troya göz